Aktualnościlista aktualności

AMP-y za nami…

I stało się, finały Akademickich Mistrzostw Polski w Badmintonie już za nami. W tym roku finały gościły pod Wawelem na halach krakowskiego AGH. W zawodach udział wzięło aż 145 zawodników z 16 uczelni z całego kraju (8 drużyn z Północy i 8 z Południa Polski). Zawody były niezwykle emocjonujące i dostarczyły kilku niespodziewanych wyników.

Już pierwszego dnia okazało się, że ze względów formalnych nie będzie mogła wystąpić jedna z krakowskich drużyn – AWF. Powodem dyskwalifikacji drużyny, był brak kompletnego składu – jeden z zawodników nie mógł się stawić do gry z powodu przebywania w szpitalu. W związku z tym jeden z pretendentów do wysokich miejsc od razu odpadł z rywalizacji. Ciekawa rywalizacja toczyła się w grupie pierwszej, gdzie poza zasięgiem była uczelnia WFSiZ w Białymstoku, o drugie miejsce walczyły tutaj aż trzy uczelnie techniczne, z których to gospodarz AGH awansował do dalszego etapu gier i mógł walczyć o medale. W grupie drugiej gdzie miał grać AWF Kraków bezkonkurencyjni byli akademicy z Olsztyńskiego UWM, na drugiej pozycji uplasował się WAT Warszawa. W trzeciej grupie było bez niespodzianek, wygrał AWF Wrocław przed Uniwersytetem Warszawskim. Najbardziej ciekawie było w ostatniej grupie, gdzie za plecami Uniwersytetu Opolskiego toczyła się zażarta walka o drugie miejsce w grupie. Pozostałe trzy drużyny wygrały po jednym meczu i małe punkty zadecydowały o kolejności i awansie Politechniki Gdańskiej do kolejnej fazy Mistrzostw. Jeszcze tego samego dnia w godzinach wieczornych mogliśmy się pasjonować meczami ćwierćfinałowymi, z których ostatni zakończył się o godzinie 22:30!!! Do półfinałów po dość wyrównanych meczach awans uzyskały: WFSiZ w Białymstoku, Uniwersytet Opolski, AWF Wrocław i Uniwersytet Warszawski.

W niedzielę już w pierwszym półfinale doszło do bardzo zaciętego boju pomiędzy WFSiZ w Białymstoku i UW Warszawa, Białystok wygrał ten mecz w stosunku 4:3 i uzyskał awans do finału, drugi półfinał nie był aż tak emocjonujący, ponieważ szybko 4:0 wygrał w nim Uniwersytet Opolski. Finał, więc zapowiadał się niezwykle emocjonująco. W meczach o dalsze miejsca AGH niespodziewanie ograło zawodników z WAT Warszawa i dopiero w meczu o 5 miejsce zostali zatrzymani przez UWM Olsztyn ostatnie plasując się na 6 pozycji i wygrywając tym samym złoto w Uczelniach Technicznych. W klasyfikacji Uniwersytetów awansując do finału zwyciężył Uniwersytet Opolski, a w klasyfikacji Uczelni Społeczno – Przyrodniczych złoto wywalczył jedyny uczestnik w finałach tego typu – WAT Warszawa. Wróćmy jednak do tego, co się wydarzyło w finale, mecz był niezwykle wyrównany. W pierwszym meczu Aleksandra Walaszek po ładnym pojedynku pokonała Edytę Tarasewicz w dwóch setach. Potem przyszła kolej na singla męskiego, gdzie klubowi koledzy (obaj reprezentują barwy Hubala Białystok) stanęli naprzeciwko siebie i pokazali kawał dobrego badmintona. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, najpierw prowadził Adrian Dziółko, następnie Michał Rogalski i tak na zmianę. W obu setach Michał w końcówce miał wyniki 18:14 i w obu przypadkach nie potrafił dowieźć prowadzenia do końca przegrywając na przewagi oba sety ze swoim kolegą. Można spokojnie powiedzieć, że był to najciekawszy pojedynek całych zawodów i trafił się on w finale. Bardzo emocjonująco było jeszcze w deblu męskim, gdzie po zaciętym meczu wygrała para z Białegostoku Kołumbajew/Polakowski, ale to był jedyny punkt zdobyty przez drużynę z Podlasia. Ostatecznie Uniwersytet Opolski wygrał całe spotkanie 4:1 i tym samym wygrał nie tylko klasyfikację Uniwersytetów, ale także i generalną.

WYNIKI

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Partnerzy i sponsorzy