Aktualnościlista aktualności

Wracamy z dziesięcioma medalami…

Niespodziewanym medalem Piotra Janosza w slopestyl’u zakończyły się polskie sukcesy podczas zimowej uniwersjady. Złota nie obronił Mateusz Habrat.

Wykonujący efektowne skoki snowboardziści musieli czekać aż dwa dni na rozpoczęcie rywalizacji z powodu opadów deszczu oraz silnego wiatru. W końcu organizatorzy zdecydowali się dopuścić do finałowej rywalizacji wszystkich 17 uczestników bez rozgrywania kwalifikacji.

W pierwszej rundzie nasz zawodnik za swój przejazd uzyskał ocenę 70,00 pkt. Dzięki takiemu rezultatowi był szósty. – W trakcie zawodów pogorszyły się warunki, więc pierwszy przejazd był ryzykowny. Zaryzykowałem i przejazd mi się nie udał. W drugim trzeba było pokazać lepszą klasę – analizował nasz medalista.

Jak zapowiedział, tak zrobił. Polak w drugim przejeździe zaprezentował się znakomicie. Efektownie pokonał kickery, a także solidnie zaprezentował się na railach i nota 87,25 pkt. dała mu drugą lokatę przed startem dwóch zawodników do końca finału. Ani Francuzowi Benjaminowi Dunauxowi i Włochowi Fabrizio Arnaudowi nie udało się wyprzedzić naszego zawodnika i Piotr Janosz mógł cieszyć się ze srebrnego medalu. Do złotego krążka zabrakło mu 4,75 punktu. Przypadł on Czechowi Petrowi Horakowi, który okazał się najlepszy w dwóch przejazdach. Brąz wywalczył również przedstawiciel naszych południowych sąsiadów, Martin Mikyska.

– Jestem bardzo zadowolony. Nie mam jeszcze doświadczenia na międzynarodowych imprezach i myślę, że ten medal to bardzo miła niespodzianka dla mnie. Poziom rywalizacji był tutaj naprawdę bardzo wysoki. Byli zawodnicy z Pucharu Świata. Nie była to jakaś mała impreza – mówił po starcie Piotr Janosz.

W piątek w konkurencji slopestyle startowały również panie. W rywalizacji wzięła udział Agnieszka Rusin. Po pierwszym przejeździe Polka plasowała się na dobrej szóstej lokacie. Niestety w drugim nasza snowboardzista potknęła się i musiała ominąć jedną z przeszkód, spadając na 10. pozycję. Wygrała Szwajcarka Celia Petrig, przed Australijką Michaelą Davis-Meehan i Amerykanką Faye Gulini.

Tego samego dnia rywalizację podczas Uniwersjady zakończyły alpejki. Ostatnią konkurencją był slalom. Na starcie stanęły trzy Polki: Karolina Chrapek, Sabina Majerczyk i Magdalena Kłusak. Niestety Majerczyk i Kłusak nie ukończyły swoich przejazdów i nie zostały sklasyfikowane. Karolina Chrapek (50.13) po pierwszym przejeździe zajmowała 12. miejsce. W drugim naszej zawodniczce poszło lepiej i dzięki temu udało się jej awansować na 8. pozycję (1:40.44).

– Jestem bardzo zadowolona, pomimo tego, że medalu nie było. Ósme miejsce w slalomie dało mi najlepsze w życiu FIS punkty, o które my alpejczycy walczymy – mówiła po starcie Karolina Chrapek. W rywalizacji slalomistek zwyciężyła Norweżka Thea Grosvold przed Niemką Monicą Huebner i Kanadyjką Eve Routhier.

W piątek rywalizację zakończyli łyżwiarze na torze krótkim. Nasi reprezentanci wystartowali na 1000 m i w biegu sztafetowym mężczyzn.

W zmaganiach kobiet na 1000 m najlepiej zaprezentowała się Agnieszka Tawrel, która była 19. Katarzyna Iwach uplasowała się na 21. pozycji, a Monika Grzadkowska na 22. W rywalizacji mężczyzn przez rundę preeliminacyjną udało się przejść Adamowi Filipowiczowi i Wojciechowi Kraśnickiemu. Niestety na tym dobra passa Polaków się skończyła. W kolejnych startach nasi reprezentanci musieli uznać wyższość rywali. Ostatecznie Filipowicz został sklasyfikowany na 17. miejscu, a Kraśnicki na 18. Na 28. lokacie uplasował się Rafał Grycner.

W rywalizacji sztafet mężczyźni zaprezentowali się w finale B. Polacy pojechali w jednym biegu z Koreą Południową, Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Nasi reprezentanci zajęli w biegu 3. miejsce, czyli w końcowej klasyfikacji 7. pozycję. Złoto zdobyli Chińczycy, srebro Rosjanie, a brąz Francuzi.

O sporym pechu może mówić Mateusz Habrat, który miał bronić złotego medalu w skicrossie. Niestety gęsta mgła i opady śniegu, które panowały w sobotę na stokach w Sierra Nevada, uniemożliwiły przeprowadzenie zawodów. Organizatorzy zdecydowali się więc uznać za końcowe wyniki osiągnięte przez zawodników w czwartkowych kwalifikacjach. Przebiegały one inaczej niż normalna rywalizacja, ponieważ narciarze jechali po trasie sami, a nie w grupie.

W kwalifikacjach Mateusz Habrat z czasem 48.25 zajął ósme miejsce. Do trzeciego Rosjanina Igora Omelina Polakowi zabrakło 0.19 sekundy, a do drugiego Szwajcara Thimothe Henziego 0.21 sekundy. Zwyciężył Austriak Bernhard Graf.

– Ósme miejsce nie jest najgorszym rezultatem, ale oczekiwałem czegoś więcej. Nie ma czego żałować. Skicross jest dość loteryjną konkurencją, więc mogło wydarzyć się wszystko. Jeśli organizatorów i jury do odwołania zawodów zmusiły warunki pogodowe, to najlepszym rozwiązaniem było uznanie rezultatów z kwalifikacji – mówił lekko zawiedziony po zawodach Mateusz Habrat.

W sobotę na stokach w Sierra Nevada rywalizację zakończyli również polscy alpejczycy. Z trójki naszych reprezentantów najlepiej w slalomie poradził sobie Jakub Kłusak, który uplasował się na 20. miejscu. Mateusz Garniewicz i Paweł Stażyk wypadli z trasy. Zwyciężył Szwajcar Ramon Zenhaeusern przed Słowakiem Matejem Falatem i Słoweńcem Filipem Mlinsekiem.

Przed ceremonią zakończenia Uniwersjady w Granada Sport Palace odbył się finałowy mecz hokeja. Zmierzyły się w nim reprezentacje Rosji i Kazachstanu. Ekipa „Sbornej” wygrała 3:1, zdobywając 20. złoty i 56. w ogóle medal podczas tej uniwersjady. Rosjanie zdominowali klasyfikację medalową. Kolejne ekipy (Korea Płd., Kazachstan) uzbierały po kilkanaście medali (w tym po pięć złotych).

Podczas XXVII Zimowej Uniwersjady w Strbskim Plesie i Granadzie Polacy wywalczyli dziesięć krążków (dwa złote, cztery srebrne i cztery brązowe). Dało nam to 11. Pozycję w klasyfikacji. Dwa złote krążki zdobył kombinator norweski Adam Cieślar (start indywidualny i masowy). Srebro wywalczyli: biegaczka Ewelina Marcisz (sprint techniką dowolną), narciarki Karolina Chrapek (supergigant) i Sabina Majerczyk (slalom gigant), a także snowboardzista Paweł Janosz (slopestyle). Natomiast brązowe krążki do Polski przywiozą: Szczepan Kupczak (kombinacja norweska, start indywidualny), Mateusz Wantulok (kombinacja norweska, start masowy), Ewelina Marcisz (biegi narciarskie, 15 km techniką dowolną) oraz Andrzej Zapotoczny, Stanisław Biela i Jakub Kot (skoki narciarskie, konkurs drużynowy).

Akademicką reprezentację Polski na Zimową Uniwersjadę 2015 ubiera Dare2b.
Wszystko o akademickiej reprezentacji Polski na Zimową Uniwersjadę 2015 (w tym galerie i filmiki) na profilu FB.