Aktualnościlista aktualności

Małopolskie zespoły górą…

Niespodzianka w Lesznie. Ekipa PWSZ Tarnów wygrała finał AMP w męskim futsalu. Na podium znaleźli się wyłącznie przedstawiciele strefy C.

Rozgrywane pod patronatem PZPN finały Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu poprzedziły pełne niespodzianek turnieje eliminacyjne. W bardzo wyrównanych zawodach strefy A przepadli obrońcy mistrzowskiego tytułu – zespół UAM Poznań. W strefie B honor uczelni warszawskich, które zajęły cztery ostatnie miejsca, uratowali strażacy z SGSP. Brązowy medalista sprzed roku, Uniwersytet Rzeszowski jako ostatni awansował ze strefy C, w finale której grały zespoły z Krakowa. Strefę D wygrała zaś druga przed rokiem AWF Katowice, choć zaczęła zawody od dwóch remisów (w tym rekordowe 8:8 z PWSZ Wałbrzych), a odpadł grający w futsalowej ekstraklasie Uniwersytet Śląski.

Skład finałowych grup był więc nieco zaskakujący i trudno było wskazać zdecydowanego faworyta (zwłaszcza, że broniący wicemistrzostwa katowiczanie przyjechali w mocno okrojonym składzie). Turniej, którego organizatorem był KU AZS PWSZ Leszno, poza jednym pogromem (rzeszowianie wygrali 10:1 z AJD Częstochowa) zgodnie z przewidywaniami był bardzo wyrównany. Dość powiedzieć, że pierwszy etap zawodów z kompletem zwycięstw zakończyły tylko dwa zespoły: Uniwersytet Rzeszowski i sensacyjnie dobrze radzący sobie gospodarze. O awans do najlepszej ósemki można było walczyć do ostatnich spotkań i dopiero w nich padły pierwsze remisy tego turnieju (PWSZ Tarnów – Uniwersytet Gdański 6:6 i UMK Toruń – Krakowska Akademia 4:4).

Nierozstrzygniętymi meczami sypnęło w kolejnym etapie. Po dwa remisy zaliczyły walczące w grupie E Politechniki z Łodzi i Białegostoku, co wykluczyło je z walki o medale. W kluczowym meczu grupy F UWM Olsztyn zremisował ze specjalistką od horrorów – AGH (krakowianie wygrywali bowiem mecze, w których przegrywali już 1:4 – z SGSP Warszawa i 1:3 – z Uniwersytetem Rzeszowskim). Dla jednych i drugich oznaczało to także koniec marzeń o medalach, choć spotkanie o piąte miejsce było zarazem finału w typie Politechnik (Łódź wygrała z Krakowem 4:1).

Tymczasem do najważniejszych meczów w większości awansowały ekipy, które zaliczyły po porażce. Rzeszowianie ulegli AGH (3:4), PWSZ Leszno w spotkaniu o awans do finału przegrała z rzeszowianami (1:6), podobnie jak Krakowska Akademia z tarnowianami (0:4). O złoto zagrał więc jedyny niepokonany zespół turnieju – PWSZ Tarnów z Uniwersytetem Rzeszowskim. Ekipa PWSZ prowadziła do przerwy 1:0, przeciwnik z Podkarpacia wyrównał na początku drugiej połowy, ale potem trafiali już głównie tarnowianie, którzy wygrali 4:2 i zdobyli w ten sposób pierwsze w historii swojej uczelni złoto klasyfikacji generalnej AMP.

Emocji nie zabrakło także w meczu o brąz. Krakowianie z Akademii Frycza Modrzewskiego prowadzili już 3:1, ale gospodarze wyrównali najpierw na 3:3, a przed końcem meczu na 4:4. W dogrywce trzy bramki dla 14. przed rokiem zespołu z Małopolski zdobył Michał Nawrot i PWSZ Leszno przegrała 5:7. Gospodarze, którzy przed rokiem nie weszli do czołowej ósemki finałów, liczyli na poprawienie swojego miejsca i cel osiągnęli z nawiązką.

Nawrot został zaś najskuteczniejszym strzelcem zawodów (zdobył 14 bramek). Najlepszym bramkarzem wybrano jako klubowego kolegę, Jakuba Wałacha. MVP turnieju został natomiast przedstawiciel najlepszej drużyny – Kamil Wilk.

Nagrody wręczali: Poseł RP Wojciech Ziemniak (członek sejmowej komisji ds. sportu akademickiego), Kanclerz PWSZ w Lesznie Zbigniew Mocek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Grzegorz Jędrzejczak. Obok burmistrza honorowy patronat nad mistrzostwami objęli Rektor PWSZ w Lesznie prof. dr hab. Maciej Pietrzak i Prezydent Miasta Leszna Tomasz Malepszy.

Klasyfikacja końcowa finałów AMP 2013 w futsalu mężczyzn:
1. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
2. Uniwersytet Rzeszowski

3. Krakowska Akademia

4. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie
5. Politechnika Łódzka
6. Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków
7. Politechnika Białostocka
8. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski Olsztyn
9. Akademia Wychowania Fizycznego Katowice
10. Uniwersytet Gdański
11. Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń
12. Akademia Jana Długosza Częstochowa
13. Politechnika Śląska Gliwice
14. Uniwersytet Ekonomiczny Poznań
15. Politechnika Opolska
16. Szkoła Główna Służby Pożarniczej Warszawa

Akademiccy mistrzowie Polski 2013 w futsalu: Dawid Ciochoń, Rafał Piszczek, Dariusz Kołton, Dawid Sojda, Mateusz Brzuchacz, Marcin Szczerba, Szymon Adamski, Artur Barszcz, Kamil Wilk, Dominik Cabała i Konrad Stańczyk, trener Krzysztof Tomalski.

Brązowi medaliści KA: Piotr Bucki, Kamil Krawczyk, Piotr Krawczyk, Damian Kubera, Damian Kuc, Michał Nawrot, Mateusz Nosek, Patryk Oraczewski, Tomasz Pacyga, Maciej Podsiadło, Kamil Sekuła, Andrzej Seweryn, Michał Spasiuk, Jakub Wałach, trener Marek Salamon

Nagrody indywidualne dla zawodników Krakowskiej Akademii:
Najlepszym bramkarzem AMP w Futsalu wybrany został Jakub Wałach, a korona Króla Strzelców trafiła do Michała Nawrota, który zdobył 15 goli!

źródło: www.azs.pl oraz własne

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Partnerzy i sponsorzy