Aktualnościlista aktualności

Gala po łódzku…

foto_gala_2015

Za nami Gala Sportu Akademickiego 2015. Działacze, sportowcy i goście w tym roku zjechali się do Łodzi, aby tam świętować podsumowanie minionego sportowego roku akademickiego oraz zainaugurować kolejny sezon. Tegoroczne uroczystości miały też wymiar lokalny jakim było 70 lat Politechniki Łódzkiej jak i 70 lat AZS Łódź.

Gospodarzem pierwszego, uroczystego dnia była Politechnika Łódzka. Od rana z całej Polski przybywali goście do Społecznego Domu Studenta Politechniki Łódzkiej gdzie swoją siedzibę ma tamtejszy Klub Uczelniany AZS. Po załatwieniu krótkich formalności kilkudziesięciu uczestników Gali wzięło udział w konferencji pt.: „Aktywność sportowa studentów”. Spotkanie było okazją do zaprezentowania ciekawych rozwiązań z całej Polski dotyczących wychowania fizycznego, zarówno w dużych ośrodkach akademickich jak i tych nieco mniejszych. Swoje prezentacje miały również Kluby Uczelniane AZS w których są ciekawe rozwiązania dotyczące aktywności studentów. Wszystkie wystąpienia zostały zwieńczone dyskusją uczestników, które pozwoliły na dogłębne zrozumienie problemów poruszonych w trakcie konferencji.

Najważniejszą częścią naszego sportowego spotkania jest jak zwykle uroczysta Gala. Organizator zaprosił nas do odrestaurowanych murów hali maszyn łódzkiej elektrociepłowni. 350 gości z całej Polski miało przyjemność uczestniczyć w podsumowaniu minionej edycji Akademickich Mistrzostw Polski ale także w podsumowaniu sportowych sukcesów mijającego roku na Uniwersjadach i Akademickich Mistrzostw Europy.
Gala została podzielona na trzy części. W pierwszej z nich tradycyjnie gospodarz wydarzeń Prorektor ds. edukacji prof. Stanisław Wiak przywitał gości zgromadzonych w hali EC1 a Prezes AZS prof. Marek Rocki w okolicznym wystąpieniu podsumował miniony rok akademicki i przedstawił zadania w nowym roku. Po tradycyjnej formule otwarcia nowego – sportowego roku akademickiego wybrzmiał hymn Gaudeaums w wykonaniu 54-osobowego chóru Politechniki Łódzkiej. Następnie gospodarze z AZS Politechniki Łódzkiej otrzymali z rąk władz Akademickiego Związku Sportowego złote i srebrne odznaki AZS a także podziękowania dla aktywnych działaczy, którzy wykazali się przy organizacji imprez sportowych AZS.

Drugą część Gali wypełnił sport wyczynowy w której podziękowaliśmy medalistom za bardzo udane występy na Akademickich Mistrzostwach Świata w strzelectwie sportowym oraz Uniwersjadzie Zimowej i Letniej. Ze względu na procesy treningowe na nasze spotkanie nie mogli przybyć wszyscy ale grono sportowców obecnych odebrało listy gratulacyjne Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Swoją obecnością zaszczycili nas: Marta Puda, Joanna Fiodorow, Paulina Guba, Małgorzata Hołub, Monika Szczęsna, Jakub Adamski, Maciej Wojatasiak i Robert Bryliński – medaliści 28. Letniej Uniwersjady w Gwangju oraz medaliści AMŚ w strzelectwie sportowym: Karolina Baszeń, Klaudia Breś, Joanna Tomala, Tomasz Wawrzonowski, Tomasz Pałamarz i Witosław Krzak. Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powędrował w ręce władz AWF Katowice z którego wywodziło się najwięcej medalistów tegorocznych Uniwersjad.

Kolejna część poświęcona sportowi powszechnemu rozpoczęła się od wręczenia nagród i podziękowań wyróżniającym się działaczom AZS w minionym roku. Plakietkę „Za zasługi w rozwoju sportu akademickiego” otrzymał gospodarz Gali prof. dr hab. inż. Stanisław Wiak. Kol. Tomasz Wróbel z KU AZS Politechniki Opolskiej został wyróżniony za akcję „z AZS wKOŁO Polski po MARZENIA” jako wydarzenie promujące AZS. Medalista Uniwersjad 2005 i 2007 Piotr Kędzia z Łodzi został za obecną swoją postawę wyróżniony jako osoba promująca AZS. Po raz kolejny wręczono nagrodę Akademickiego Związku Sportowego „Zielone Pióro APS”. W tym roku dwa pióra trafiły do Aleksandry Leszczyńskiej z Łodzi i Kacpra Czarnoty z Poznania. – „Nagrodą im. Eugeniusza Pietrasika dla zasłużonych, młodych działaczy AZS otrzymali: Monika Biedka z Opola, Alina Kieres z Katowic i przedstawicielka gospodarzy – Patrycja Cyniak z Łodzi.

Za cykl Akademickich Mistrzostw Europy wyróżnienia otrzymał Uniwersytet Warszawski za zdobycie 4 medali drużynowo i 4 medali indywidualnie w tym cyklu oraz polscy organizatorzy 5-ciu imprez AME: KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego – brydż i badminton, OŚ AZS Poznań – futsal, OŚ AZS Katowice – wspinaczka, OŚ AZS Wrocław – tenis.

Zbliżając się do części poświęconej AMP pamiątkowe dyplomy otrzymali weryfikatorzy z największą ilością weryfikacji w osobach Zofii Frątczak (Łódź), Rafała Polaka (Szczecin), Anny Romanowskiej (Lublin), Pawła Siepsiaka (Lublin), Marty Soboś (Lublin), Magdaleny Wołowiec (Wrocław) i Tomasza Wróbla (Opole).

W kulminacyjnej części gali wręczono puchary, medale i dyplomy trzem najlepszym uczelniom w typach a także w klasyfikacji medalowej i generalnej. W klasyfikacji typów Uniwersytet Ekonomiczny był 1 wśród Uczelni Społeczno-Przyrodniczych, AWF Kraków – 2 wśród Uczelni Wychowania Fizycznego, AGH Kraków – 1 miejsce wśród Uczelni Technicznych, Uniwersytet Jagielloński – 3 miejsce wśród Uniwersytetów, PWSZ Tarnów – 2 miejsce wśród Wyższych Szkół Zawodowych. Klasyfikację medalową wygrał AWF Katowice przed ALK Warszawa i Politechniką Łódzką (6-AGH Kraków, 7-AWF Kraków). W klasyfikacji generalnej po rocznej przerwie na najwyższy stopień podium powrócił AGH Kraków na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski a na trzecim Politechnika Gdańska. W pierwszej dziesiątce na 10 miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński.

Po zakończeniu części oficjalnej gości swoim występem zabawił Waldemar Malicki.

GALERIA FOTO

RELACJA WIDEO

Autor: Marek Szlachta
Foto: KU AZS PŁ (organizator)

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Partnerzy i sponsorzy