Aktualnościlista aktualności

Worek medali AMP dla Krakowa

Doniesienia z pola akademickich bitew sportowych napawają dumą małopolskie kluby i uczelnie. Futsalowe podium u kobiet i mężczyzn należało niemalże w całości do Krakowa, snowboardzistki zdeklasowały rywalki w klasyfikacji generalnej i drużynowej, ich koledzy ze stoku triumfowali w indywidualnie i w klasyfikacji drużynowej, a do puli świetnych wyników możemy dołączyć jeszcze medale drużyny narciarzy i narciarek AWF Kraków.

Snowboardowe szaleństwo medalowe

Zacznijmy od początku, 19-21 lutego 2021 roku na stoku Skolnity w Wiśle odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Snowboardzie. Zawodnicy z Krakowa i Nowego Targu licznie stawili się w tych zawodach, czego zapowiedzią były regionalne rozgrywki – Akademickie Mistrzostwa Małopolski organizowane parę dni wcześniej przez AZS Kraków. W slalomie gigancie kobiet od początku dominowały siostry Pawlikowskie. Oliwia Pawlikowska reprezentująca PPUZ Nowy Targ najpierw w eliminacjach dla Wschodu Polski dojechała jako jedyna poniżej 30 sekund (29,56 s.), a następnie w finale pokonała wszystkie zawodniczki z czasem 30,73 s. Zaraz za nią po srebrny medal dojechała Paulina Pawlikowska (UJ) tracąc 1,93 s, a po brąz sięgnęła krakowska zawodniczka Agnieszka Troszok (AGH). Tuż za podium znalazła się Wiktoria Włodarczyk (PK).  Na drugi dzień rozpoczęły się zawody w banked slalomie, które zdominowała brązowa medalistka dnia poprzedniego – Agnieszka Troszok z Akademii Górniczo-Hutniczej. To ona broniła tytułu Mistrzyni AMP w Banked Slalomie już po raz trzeci z rzędu. Jako jedyna dojechała do mety poniżej 20 sekund (19,97s.). O następnych pozycjach decydowały ułamki sekund, ostatecznie drugą lokatę objęła Anna Lalik (UJ), a trzecią – Dominika Wolska (PPUZ Nowy Targ).  Bez medalu, acz z dobrym 4. miejscem, pozostała Nikolina Góralczyk z AGH. To nie wszystkie osiągnięcia snowboardowe krakowskiej ekipy! Na wyróżnienie na pewno zasługuje Maciej Sroka (AWF), mimo swojego debiutu na Akademickich Mistrzostwach Polski, nie bał się „starych wyjadaczy” i wskoczył na podium aż dwa razy przegrywając jedynie z reprezentantem Polski – Oskarem Kwiatkowskim. Do Krakowa wrócił z tytułem Akademickiego Wicemistrza Polski w slalomie gigancie i banked slalomie.

Wszystkie dobre osiągnięcia indywidualne snowboardzistów doprowadziły do urodzaju wśród medali w klasyfikacji drużynowej – tej generalnej i w typach uczelni:

• Złoto AMP w snowboardzie kobiet dla Akademii Górniczo-Hutniczej
  • Złoto AMP w snowboardzie mężczyzn dla Politechniki Krakowskiej
  • Srebro AMP w snowboardzie kobiet dla Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej Nowy Targ
  • Brąz AMP w snowboardzie mężczyzn dla Akademii Górniczo-Hutniczej

oraz AGH – złoto kobiet, srebro mężczyzn w typach uczelni technicznych; UJ  – złoto kobiet, srebro mężczyzn w typach uniwersytetów; PK – złoto mężczyzn, srebro kobiet w typach uczelni technicznych; UP – srebro kobiet i UEK – złoto mężczyzn w typie uczleni społeczno-przyrodniczych

Kraków ograbił Poznań z medali AMP

Historię przenosimy do Poznania. Tam od 24 lutego aż do 3 marca rządził futsal kobiet i mężczyzn. Pierwsze na drodze po złoto stanęły futsalistki na czele z drużyną broniącą tytuł Akademickiego Mistrza – Uniwersytetem Jagiellońskim. Pierwsze mecze grupowy napawały optymizmem. Ostatecznie wszystkie trzy drużyny  – UEK Kraków, AWF Kraków i UJ Kraków, wygrały swoje grupy i przeszły do ćwierćfinału. Do tego etapu dotarła również drużyna PWSZ Tarnów, która z II miejsca w grupie trafiła na ekipę Ekonomistek. Po przegranej 1:4 drużynie z Tarnowa pozostała walka o V miejsce. Determinacja i dobra gra doprowadziła każdą z krakowskich drużyn do półfinału. Tam dziewczyny z AWF zmierzyły się z UJ, a UEK Kraków z gospodarzami – UAM Poznań. Ostatecznie to UJ i UEK były lepsze i to te drużyny walczyły o złoto Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. Należy dodać, że obie krakowskie drużyny występują na parkietach Ekstraligi. Po emocjonującym finale Jagiellonki nie dały się pokonać i po wyniku 2:1 obroniły swoje złoto AMP po raz 4 z rządu.  W meczu o brąz zawodniczki AWF strzelił 2 zwycięskie bramki, dzięki czemu na podium odebrały swój pierwszy medal AMP w historii! Nagrodę indywidualną za najlepszą bramkarkę odebrała Denisa Mochnacka (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

Kolejne dni w Poznaniu należały do męskiego futsalu. Do swoich koleżanek z uczelni dołączyli studenci AWF Kraków, UEK Kraków i PWSZ Tarnów.  Z nich trzech największą motywację mieli studenci z Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy przyjechali bronić tytułu Wicemistrza AMP. Grupowe mecze były dla naszych niełatwą przeprawą, ale wszystkie trzy drużyny przeszły do fazy pucharowej. Tarnowianie ostatecznie zajęli VII miejsce. AWF wyszedł z grupy na drugim miejscu i o półfinał grali z Uniwersytetem Gdańskim – wygrali 5:2. Niestety w półfinale trafili na mocną drużynę WSG Bydgoszcz i przegrali 6:0. Ekonomicy nie stracili meczu aż do finału. Do finału, który wydarli UMCS Lublin strzelając decydującą bramkę w ostatnich sekundach meczu (co zasługiwało na miano akcji turnieju). W meczu o złoto trafili  na drużynę z Bydgoszczy, z którą grali w osłabieniu (żółte kartki) i przegrali 0:5 zajmując dobre II miejsce Akademickich Mistrzostw Polski. Powtórzyli tym samym osiągnięcie swoich koleżanek z uczelni. Tak samo postąpili studenci AWF – zwyciężyli w meczu o III miejsce z UMCS Lublin (6:3) i zdobyli brązowy medal AMP. MVP turnieju został Wojciech Przybył z AWF Kraków.

Podsumowując, futsaliści do małopolskiego worka medali AMP dorzucili:

• Złoto AMP w futsalu kobiet dla Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Srebro AMP w futsalu kobiet dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
  • Srebro AM w futsalu mężczyzn dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
  • Brąz AMP w futsalu kobiet dla Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie
  • Brąz AMP w futsalu mężczyzn dla Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie

A każda z tych drużyn zdobyła złoty medal w typach uczelni (uniwersytetów, uczelni społeczno-przyrodniczych, uczelni wychowania fizycznego).

Narciarskie bezkrólewie zakończone

Z Poznania przenosimy się z powrotem w góry do zakopiańskiej Harendy. Tam, po roku przerwy spowodowanej odwołaniem AMP w 2020, spotkali się narciarze. Wśród kobiet w tym roku niestety nie udało się zdobyć indywidualnego medalu AMP. W gigancie najlepszą z krakowskich studentek była Katarzyna Wójcik z AGH, która zajęła 7. miejsce, a dziesiątkę AMP zamknęła Anna Nowak (AWF Krakow). Po podsumowaniu osiągnięć, 6 krakowskich  zawodniczek zdobyło medale w swoich typach uczelni. W slalomie Katarzyna Wójcik (AGH) poprawiła swój wynik z giganta o jedno miejsce zajmując 6. lokatę w klasyfikacji generalnej. Studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego – Aleksandra Malinowska i Katarzyna Mirek, zdobyły kolejno 8 i 10. miejsce klasyfikacji generalnej slalomu. Tu 4 zawodniczki zdobyły medale w swoich typach uczelni – złoto wśród Uniwersytetów należało do Aleksandry Malinowskiej. Po zsumowaniu wszystkich osiągnięć w drużynowej klasyfikacji generalnej w narciarstwie brązowy medal zdobyły zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jeśli chodzi o osiągnięcia u mężczyzn, to najlepsze osiągnięcie narciarskie miał Juliusz Mitan reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą, który zdobył brązowy medal AMP w slalomie. Na 6. pozycji wylądował Paweł Jaksina (PK), Wojciech Dulczewski (AWF) na 7, a Jakub Toporowski – na 10.  Jeśli chodzi o zawody w slalomie gigancie, to krakowianie nie zdobyli medalu. Najlepszym z nich był P. Jaksina – 5. miejsce, zaraz za nim był Norbert Wróbel(AWF) i Wojciech Dulczewski (AWF). W klasyfikacji drużynowej triumfowali zawodnicy Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie zdobywając złoty medal, dzięki uzyskaniu największej ilości punktów w AMP w narciarstwie.  Zawodnicy innych drużyn nie wracali z pustymi rękami, bo UJ, UEK i AGH zdobyli medale w indywidualnej i drużynowej klasyfikacji typów uczelni.

Wszystkim zawodnikom i trenerom gratulujemy osiągnięć, a klubom i uczelniom gratulujemy takiej reprezentacji! Oby dalsze doniesienia z akademickich boisk były nadal tak pozytywne dla Małopolski, bo to dopiero początek rywalizacji w ramach AMP.