Aktualnościlista aktualności

Studnetka UJ powalczy o igrzyska…

ikona_ergometr_Wierzbowska

Anna Wierzbowska pobiła w tym roku dwa rekordy świata na ergometrze. Zawodniczka AZS AWF Kraków w styczniu została rekordzistką w wiosłowaniu „na sucho” na 500 metrów (1.28,5 min), a w kwietniu ustanowiła najlepszy wynik na 1000 m (3.10,5).

– Gdy za pierwszym razem pobiłam rekord na 1000 metrów, koleżanka podesłała mi link z informacją, że w Estonii ktoś miał czas o jedną dziesiątą lepszy, lecz nie zostało to oficjalnie zgłoszone. Zmobilizowałam się i poprawiłam się jeszcze o sekundę, żeby nie było wątpliwości – uśmiecha się Wierzbowska, który świetny rezultat uzyskała podczas Akademickich Mistrzostw Polski, na których zdobyła dla UJ złoto.

Do rekordowego kompletu na ergometrze brakuje najlepszego czasu na klasycznym wioślarskim dystansie, czyli 2000 m, ale o niego nie jest łatwo: – Jest na poziomie 6.28 min, a mój najlepszy czas to 6.49. Dużo brakuje, lecz te ostatnie sukcesy pokazały, że bicie rekordów nie jest czymś nieosiągalnym.

W sierpniu ubiegłego roku zawodniczka wróciła z USA, gdzie przez pięć lat na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC) w Los Angeles studiowała i trenowała wioślarstwo pod okiem polskiego szkoleniowca Zenona Babraja. – Gdyby nie ten wyjazd, to tych rekordów świata pewnie by nie było. Tam mogłam się rozwinąć, bo nauka jest dostosowana do zajęć sportowych, a nie odwrotnie – zaznacza.

Rywalizacja na ergometrze cieszy się coraz większą popularnością, lecz tej halowej odmiany wioślarstwa nie ma w programie olimpijskim. Znalazła się za to wśród konkurencji, w których o medale zawodnicy powalczą w World Games, czyli igrzyskach sportów nieolimpijskich (w 2017 r. odbędą się we Wrocławiu).

Wierzbowska liczy, że w tym sezonie również na wodzie będzie odnosić sukcesy. Po powrocie pływa w dwójce bez sterniczki ze swą młodszą siostrą Marią. Jest szansa, że w takim zestawieniu dostaną się do reprezentacji Polski, a później powalczą o olimpijską przepustkę.

– Na razie wygląda to dobrze. Ważne są regaty w Poznaniu w najbliższy weekend, które będą kwalifikacją do kadry – mówi. – W przyszłym roku odbędą się kwalifikacje na igrzyska w Rio de Janeiro. Powiększona została liczba osad, które się tam dostaną, z mistrzostw świata będzie ich 11, a z kolejnych eliminacji – 4. Szanse są więc większe niż wcześniej.

źródło: Artur Bogacki – Dziennik Polski

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Partnerzy i sponsorzy