Aktualnościlista aktualności

Regaty UJ…

Obchodom rocznicy powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego co roku towarzyszy seria wydarzeń o szerokiej tematyce. Tegoroczne regaty wioślarskich ósemek ze sternikiem o Puchar JM Rektora UJ to już czwarta edycja tej organizowanej w ramach uczelnianego święta imprezy sportowej.

Objęte wsparciem Ministerstwa Sportu i Turystyki zawody odbyły się w sobotę 13 ma-ja 2017 roku. Pomimo deszczu i chłodu atmosfera była niezwykle gorąca, a na linii startu stawili się zawodnicy z Wrocławia, Warszawy oraz Krakowa.

Osady Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Leona Koźmińskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego stanęły na wysokości zadania. Zawodnicy nie tylko pokazali prawdziwego ducha sportowej rywalizacji, ale także udowodnili, że nic nie stanie im na drodze do osiągnięcia celu – nawet pogoda nie złamała ich zapału. Po kilku godzinach zawziętej rywalizacji i emocjonujących startów udało się wyłonić najlepsze drużyny wioślarskie walczące o Puchar Rektora.

Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęły reprezentantki AGH Kraków, które w spektakularnym finale pokonały zawodniczki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na najniższym stopniu podium stanęły wioślarki z Uniwersytetu Wrocławskiego, a tuż za nimi znalazła się ekipa Collegium Medicum UJ. Klasyfikację generalną kobiet zamknęła osada Politechniki Wrocławskiej.

Najlepszym męskim składem okazała się reprezentacja Akademii Leona Koźmińskiego z Warszawy. Goście ze stolicy wyprzedzili w drodze po złoto Politechnikę Wrocławską oraz plasującą się na trzecim miejscu drużynę gospodarzy. Uniwersytet Warszawski znalazł się na czwartym miejscu, Collegium Medicum UJ na piątym, a tuż za nimi wioślarze z Akademii Górniczo – Hutniczej. Ostatnia pozycja w tabeli przypadła osadzie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Widowiskowe starty zawodników, doping kibiców i gwałtowne okrzyki radości przy-ciągały uwagę przechodniów. Bulwary Wiślane stopniowo zapełniały się, a przykuwające wzrok dekoracje nie pozwoliły nikomu przejść obojętnie obok stanowiska zawodów.

Na brzegu czekało mnóstwo atrakcji. Wszyscy mogli spróbować swoich sił i korzystając z ustawionych ergometrów wioślarskich przepłynąć odległość 653 metrów. Po „przepłynięciu” tej symbolicznej odległości – w tym roku Uniwersytet Jagielloński obchodzi 653. rocznicę powstania – każdy otrzymywał pamiątkową koszulkę.

Ale to nie wszystko! Na dzieci i dorosłych czekał dmuchany tor przeszkód, który tylko na pierwszy rzut oka wydawał się prosty do pokonania. W namiotach można było zjeść ciepłe przekąski i wypić kubek gorącej herbaty, a na tasiemkach unosiły się dziesiątki granatowych balonów z godłem UJ.

Dodatkowo, podczas zawodów prowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz Hospicjum im. Św. Łazarza w Krakowie, a uśmiechnięci wolontariusze dzielnie spacerowali wzdłuż zakola Wisły.

Trzeba przyznać, że nie zabrakło niczego. Wioślarze zapewnili odpowiedni poziom sportowych emocji, Biuro Sportu i AZS UJ Kraków odpowiednią oprawę, a gorliwi kibice sprawili, że echo zawodów można było usłyszeć nawet w najdalszym zakątku.

Autor: Katarzyna Nowak

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Partnerzy i sponsorzy