Aktualnościlista aktualności

Regaty 650-lecia….

11 maja upłynął pod znakiem rywalizacji sportowej. W zakolu Wisły i wzdłuż Bulwaru Wołyńskiego rozegrane zostały Międzynarodowe Regaty Ósemek Wioślarskich o Puchar Rektora UJ. Regaty to sportowy akcent obchodów 650-lecia UJ.

W przeddzień 650. rocznicy powołania do życia Uczelni, na jednej z najpiękniejszych tras regatowych, w zakolu Wisły pod Wawelem, na dystansie 1000 metrów, o Puchar JM Rektora UJ rywalizowało dziewięć osad wioślarskich z Polski i Europy, w tym przedstawiciele uniwersytetów z Cambridge i Oxfordu. Wystartowały także bardzo silne osady z prężnych ośrodków wioślarskich – Torunia i Bydgoszczy: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz zespoły z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, UJ Collegium Medicum oraz gospodarzy, czyli Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Regaty na przystani KS AZS AWF przy ulicy Kościuszki otworzyła prof. Maria-Jolanta Flis, prorektor UJ ds. rozwoju, która następnie w obecności prof. Marka Rockiego, senatora RP i zarazem prezesa Zarządu Głównego AZS, dyrektora Biura Jubileuszowego dr. n. med. Jerzego Skucińskiego oraz dyrektora Biura Sportu UJ Konrada Wełpy złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem prof. Walerego Goetla.

Liczna publiczność zgromadziła się przy linii mety zlokalizowanej przy hotelu Forum na Bulwarze Wołyńskim. W pierwszej fazie, osady rywalizowały w trzech grupach (w każdej po trzy zespoły) na zasadzie „każdy z każdym”.
W grupie A znalazły się: Uniwersytet z Cambridge, Uniwersytet Mikołaja Kopernika z Torunia i Akademia Górniczo-Hutnicza. W grupie B: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i osada UJ Collegium Medicum (składająca się z zawodników norweskich). W grupie C rywalizowały Uniwersytet z Oxfordu, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. W rozpoczynającym regaty biegu zmierzyła sią osada z naszej Uczelni (UJ) i zawodnicy z Oxfordu. Nasi wioślarze niestety musieli uznać wyższość rywali.
Zwycięzcami poszczególnych grup zostały: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet z Oxfordu. Zgodnie z regulaminem do półfinału awansowała także osada UJ.

Runda półfinałowa rozgrywana była systemem „play off”. W pierwszym biegu Uj zmierzył się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika (wygrał UMK), w drugim – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego z osadą z Oxfordu (zwycięstwo UKW).
Do kolejnej rundy, czyli Wielkiego Finału awansowały zatem dwie polskie drużyny.
Osady przegrane spotkały się w tzw. biegu pocieszenia o 3. miejsce, w którym UJ uległ drużynie z Oxfordu.
W Wielkim Finale zmierzyły się osady Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zwycięzcą Międzynarodowych Regaty Ósemek Wioślarskich rozgrywanych z okazji jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego o Puchar Rektora UJ została osada Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podczas ceremonii medalowej wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale.Zwycięzcom puchar wręczył JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof dr hab. med. Wojciech Nowak. Oprócz okazałego Pucharu Rektora UJ, osadzie, która osiągnęła najlepszy czas w Regatach wręczony został Puchar Kanclerza UJ. Odebrali go również zawodnicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a trofeum wręczyła Kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska.
Gratulując zwycięzcom i wszystkim uczestnikom regat, rektor UJ prof. Wojciech Nowak, poinformował, że, z uwagi na wielkie zainteresowanie zawodami, które ponadto przebiegły w znakomitej atmosferze, podjęta została decyzja o zorganizowaniu kolejnych regat w przyszłym roku. Zgromadzeni przyjęli tę wiadomość z wielkim aplauzem.

Prócz całodziennej rywalizacji i emocji na wodzie (odbyło się aż 13 biegów uniwersyteckich duetów), wszyscy, którzy niedzielnym przedpołudniem wybrali się nad Wisłę mieli możliwość spróbować swych sił w „wiosłach na sucho”. Zadanie polegało na pokonaniu dystansu – a jakże: 650 metrów, na ergometrach stacjonarnych. Chętni mogli sprawdzić swoją kondycję i technikę, porównując się z osiągnięciami znakomitego wioślarza, czterokrotnego mistrza świata i mistrza olimpijskiego z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, Adama Korola, który obecny był na regatach.

źródło: www.azs.uj.edu.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Partnerzy i sponsorzy