Aktualnościlista aktualności

Odeszli od nas…

W minionym roku odeszli od nas:

8.07.2014 – ŚP. Ryszard Ludwik Bielański – nestor wioślarstwa w Gdańsku.

Urodził się 25 sierpnia 1930 r., (Bełz), absolwent Politechniki Gdańskiej (1955), zawodnik, społecznik. Wioślarz regatowy AZS Politechniki Gdańskiej (1951-1963). Działacz sekcji wioślarskiej AZS Gdańsk, prezes AZS Gdańsk (1953-1956), członek władz Zarządu Środowiskowego AZS Gdańsk (1956-1980), wieloletni przewodniczący Społecznej Komisji Wioślarskiej przy Zarządzie Głównym AZS (od 1953). Działacz, członek zarządu i przez cztery kadencji prezes Okręgowego Związku Towarzystw Wioślarskich w Gdańsku. Założyciel i członek Rady Okręgowych Związków Sportowych w Gdańsku. Działacz, sędzia wioślarski, a w latach 1980-1982 członek Zarządu PZTW. Inicjator budowy przystani wioślarskiej w Gdańsku.

Leonad Dobczyński – Członek Honorowy Akademickiego Związku Sportowego.

Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (1969 r.). Trener sekcji lekkoatletyki Klubu Sportowego AZS AWF Warszawa. Był również pracownikiem Katedry Lekkiej Atletyki warszawskiej Uczelni. W 2009 roku otrzymał godność Członka Honorowego AZS.W młodości, lekkoatleta, mistrz Polski w biegu na 400 m przez płotki. Później trener, wychowawca wielu pokoleń lekkoatletów. Zawodnicy trenujący pod Jego okiem z powodzeniem startowali na zawodach w kraju i zagranicą, osiągając wysokiej klasy wyniki sportowe. Jego podopiecznymi byli m. in. Tomasz Jędrusik (mistrza świata juniorów na 400 m), Piotr Długosielski (medalista MŚ i ME w biegu sztafetowym 4×400 m).

25.10.2014 – HANIA” Anna Mirosława Zarucka-Malesińska – absolwentka AGH Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki,
była pracownica Instytutu Szkła w Krakowie.

Wielokrotna mistrzyni i wicemistrzyni Polski oraz akademicka mistrzyni Polski w żeglarstwie w klasie olimpijskiej OMEGA.
Zasłużona działaczka w Okręgowym Związku Żeglarskim, sędzia regatowy klasy I oraz klasy państwowej. Wyróżniona wieloma odznaczeniami sportowymi
i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W świecie polskiego sportu odeszło wiele osób. Do tych najważniejszych należy zaliczyć…

W wieku 86 lat odszedł legendarny piłkarz Gerard Cieślik. Do Ruchu trafił mając 12 lat. Zadebiutował w pierwszej drużynie chorzowian w 1945 roku w A klasie. Barw „Niebieskich” bronił w pierwszej lidze w latach 1948-59. Rozegrał 237 spotkań, zdobywając 167 goli. Nigdy nie zmienił klubu, do końca życia mieszkał niedaleko stadionu. W reprezentacji zagrał 45 razy i strzelił 27 bramek. Po jego dwóch golach biało-czerwoni pokonali w 1957 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie Związek Radziecki 2:1, co było wydarzeniem sportowym i politycznym.

Zbigniew Pietrzykowski, trzykrotny medalista olimpijski, czterokrotny mistrz Europy w boksie. Po zakończeniu kariery pracował jako trener. Odszedł w maju. Miał 79 lat.

Franciszek Gąsienica-Groń w 1956 roku w Cortina d’Ampezzo zajął trzecie miejsce w narciarskim dwuboju, zdobywając tym samym dla Polski pierwszy medal zimowych igrzysk olimpijskich. Jako szkoleniowiec wychował ponad 40 mistrzów kraju w skokach, kombinacji norweskiej, a także w biegach i sztafetach. Zmarł z końcem lipca w Zakopanem. Miał 82 lata.

Cześć Ich Pamięci!

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Partnerzy i sponsorzy