Aktualnościlista aktualności

Marcin Dzieński mistrzem Świata!

29131198533_80ca5a7398_b-300x200Marcin Dzieński, student wychowania fizycznego tarnowskiej PWSZ i zawodnik Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Tarnowie, jako pierwszy Polak zdobył tytuł mistrza Świata we wspinaczce sportowej na czas! W paryskiej hali Bercy w finale zawodów pokonał Irańczyka Rezę Alipourshena zwanego „perskim leopardem”.

Marcin Dzieński, który trzykrotnie z rzędu triumfował w tym sezonie w zawodach Pucharu Świata (jako pierwszy wspinacz w historii – red.), był jednym z faworytów zawodów. Po eliminacjach zajmował jednak dopiero siódmą pozycję, co oznaczało trudnych przeciwników w fazie pucharowej.

Marcin wykazał się jednak dużą odpornością psychiczną – w kolejnych biegach mylili się wyłącznie jego przeciwnicy. W 1/8 finału pokonał Rosjanina Georgija Artamonowa, w ćwierćfinale rekordzistę Świata, Ukraińca Daniło Boldyriewa, w półfinale reprezentanta Francji Bassę Mawema, w finale zaś, świetnie dysponowanego w tym sezonie Rezę Alipourshena.

– Obawiałem się bardzo biegu ćwierćfinałowego z Bołdyriewem, jakby nie było, to wciąż rekordzista świata. Po wygranej z Ukraińcem nabrałem jednak pewności siebie. Ta cała niepewność ze zmianą techniki, z odległym miejscem po eliminacjach, z trudnym rozstawieniem, ze mnie to uszła i wiedziałem, że idę po złoto – podsumował zawody Marcin Dzieński.

O medale Mistrzostw Świata walczyły również panie. Do fazy pucharowej awansowały cztery Polki, w tym Anna Brożek i Klaudia Buczek, podobnie jak Marcin, studentki PWSZ w Tarnowie i zawodniczki Klubu Uczelnianego AZS.

Niestety, drabinka biegów nie ułożyła się korzystnie dla Polek. W 1/8 finału pojedynek musiały stoczyć Patrycja Chudziak i Anna Brożek, natomiast w ćwierćfinale Aleksandra Rudzińska i Klaudia Buczek. Ostatecznie Ola Rudzińska uplasowała się na czwartej pozycji, Klaudia Buczek na piątej, ósma była Patrycja Chudziak, dziesiąta Ania Brożek.

Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy!