Aktualnościlista aktualności

AZS PWSZ Nowy Sącz ze złotym medalem AMP…

nowysacz

Wielki sukces odniosły zawodniczki AZS PWSZ Nowy Sącz, które zdobyły złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej. Jest to najwyższe osiągnięcie w grach zespołowych w historii sądeckiego sportu akademickiego.

Finały AMP, których bardzo gościnnym gospodarzem był AZS UEK Kraków, stały na bardzo wysokim poziomie. W składach 11 najlepszych zespołów (z zawodów wycofała się ostatecznie ekipa KPSW Jelenia Góra) nie brakowało zawodniczek ligowych, a nawet reprezentantek Polski. Nie inaczej wyglądała drużyna z Nowego Sącza, która wcześniej w turnieju strefowym zajęła czwarte miejsce. Drużynę z grodu nad Dunajcem stanowiły zawodniczki Olimpii-Beskid na co dzień występujące w PGNiG Superlidze (powołane do reprezentacji Polski Joanna Gadzina, Kamila Szczecina, Karolina Olszowa, Agnieszka Leśniak, Karolina Szczurek, Paulina Masna i Anna Maślanka) oraz przedstawicielki pierwszoligowej Dwójki-Profil (Klaudia Fecko, Monika Błaszczyk, Maja Kuroś, Sylwia Sroka, Barbara Kawa), a także niezrzeszona Klaudia Ważydrąg.

Po ponownym losowaniu sądeczanki trafiły do grupy trzyzespołowej, wygrywając w niej z triumfatorem strefy wschodniej – AWF Kraków (32:17) i Uniwersytetem Gdańskim (33:26). W drugiej rundzie odprawiły kolejno Politechnikę Opolską (28:13) i UMCS Lublin (27:20). By uzyskać prawo gry w finale nie mogły przegrać ostatniego meczu z AWF Wrocław i … zremisowały 26:26. Wrocławianki rozegrały kolejny horror w tych mistrzostwach (wcześniej pokonały AWF Katowice 27:25 i Politechnikę Opolską 29:28) i mogły dzięki temu zagrać o brąz.

Mimo porażki z AWF Wrocław katowiczanki przeszły do drugiej rundy z czystym kontem, pokonując drużyny z Warszawy (ALK 28:20 i AWF 30:18) oraz Uniwersytet Gdański (25:21) i dostając się tym samym do finału (!). O drugie miejsce w tej grupie trwała zażarta walka, która skończyła się dla trzech drużyn identycznym bilansem punktowym (każda zanotowała po jednej wygranej i dwie porażki). Najlepszy bilans bramkowy uzyskały zawodniczki Koźmińskiego, dzięki czemu po raz drugi z rzędu stanęły do walki o brąz.

W meczu o trzecie miejsce AMP triumfowała ostatecznie drużyna AWF Wrocław (36:28), na co spory wpływ miała czerwona kartka, którą jeszcze przed przerwą zobaczyła najskuteczniejsza zawodniczka ALK i całych mistrzostw, Katarzyna Nieścioruk (41 bramek). Wrocławianki zostały drugą obok PWSZ Nowy Sącz niepokonaną drużyną zawodów. W walce o złoto sądeczanki na początku prowadziły już 4:0 i spokojnie wygrały z AWF Katowice 30:22. Ekipa Szczepana Małka wywalczyła w ten sposób prawo do reprezentowania Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy, które w przyszłym roku odbędą się w portugalskiej Bradze.

Cieszę się ogromnie z medalu naszych studentek, których większość studiuje w Instytucie Kultury Fizycznej na kierunku fizjoterapii i wychowania fizycznego. To są studentki, które dzięki indywidualnemu tokowi studiów potrafią łączyć naukę z wyczynowym uprawianiem sportu. Jako trener piłki nożnej potrafię docenić wysiłek zawodniczek i pracę sztabów szkoleniowych dwóch handballowych sądeckich klubów. Dziewczyny udowodniły, że mogą wspólnie tworzyć mocny kolektyw na boisku oraz poza nim. Zrobimy wszystko, aby ta drużyna mogła wyjechać i reprezentować Polskę na Akademickich Mistrzostwach Europy w Portugalii – powiedział prezes AZS PWSZ Nowy Sącz Zbigniew Małek, ciesząc się jednocześnie z tytułu MVP mistrzostw dla Karoliny Olszowy.

źródło: www.azs.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Partnerzy i sponsorzy